mp3

Michal David (7) NEW

 

Cesta zpěváka a skladatele Michala Davida k prvním příčkám hitparád a miliónům prodaných nahrávek vedla nečekaně přes jazz.

V roce 1976 založil talentovaný student pražské konzervatoře během studia (v r. 1976) jazzovou formaci „Čtyři“ a získal ocenění „Hudebník roku“ na Pražských hudebních dnech. V té době se seznámil s producentem Františkem Janečkem a začal hrát a zpívat ve skupině Kroky společně se zpěvačkou Janou Kratochvílovou.

Zlomový okamžik jeho kariéry nastal na hudebním festivalu Intertalent, kde zvítězil s písní Nenapovídej. Doslova přes noc se stal novým hudební idolem a jeho plakát počátkem osmdesátých let nechyběl v žádném dívčím pokojíčku. První sólové album Michala Davida vyšlo v roce 1980 a patřilo k nejprodávanějším vůbec. Jestliže tehdy mělo Československo opravdového krále diskoték, pak jím byl právě Michal David - dlouhá řada hitů patří k nejžádanějším dodnes a zlidověla natolik, že si je zpívají celá náměstí, například při vítězství českých hokejistů na olympiádě v roce 1998.

Michal David se prosadil nejen jako zpěvák, ale stejně úspěšně také jako skladatel. Když v roce 2000 složil pro Helenu Vondráčkovou píseň Dlouhá noc, asi jen málokdo tušil, že se skladba stane jedním z nejhranějších hitů roku a zpěvačce přispěje ke comebacku, jaký český showbyznys nepamatuje. Výrazného talentu Michala Davida si cení nejenom fanoušci, ale také kolegové z branže : jeho písně zpívají mimo jiné také Lucie Bílá, Karel Gott, Bára Basiková, Ilona Csáková, Hana Zagorová a řada dalších českých a slovenských interpretů. Jeho hudba zní v divácky velmi úspěšných filmech Vítr v kapse, Láska z pasáže, Discopříběh 1. a 2.

Uměleckých vrcholem Michala Davida byl v roce 2002 původní český muzikál Kleopatra, který zkomponoval na texty Zdeňka Borovce, Lucie Stropnické a Lou Fanánka Hagena. Muzikál v režii Filipa Renče je natolik úspěšný, že v září přivítal už stotisícího diváka. Hlavní árie – Teď královnou jsem já – se stala hitem už před premiérou a patří k nejhranějším skladbám českých rádií roku 2002.

Osobnost Michala Davida v číslech:
  • vydal celkem 16 sólových alb
  • celkem prodal více než 3.000.000 nosičů, jen posledního výběrového alba prodal více než 200.000 ks
  • autor hudby k divácky velice úspěšným filmům Vítr v kapse, Láska z pasáže, Diskopříběh 1, Diskopříběh 2
  • vystupoval se skupinou Kroky, r. 1987 založil skupinu Allegro
  • vlastník hudebního studia MIDA
  • autor písní pro Lucii Bílou, Karla Gotta, Helenu Vondráčkovou a řadu dalších českých a slovenských interpretů
  • nyní se věnuje zejména autorské a producentské činnosti, spolupracuje s televizí NOVA
  • 22. února 2002 měl premiéru jeho muzikál Kleopatra
Největší hity Michala Davida:

Nonstop, Největší z nálezů a ztrát, Pár přátel, Colu,pijeme colu, Nenapovídej, Chtěl bych žít, Discopříběh, Každý mi tě lásko závidí, Líbezná, Decibely lásky…

 
mp3 stáhnout