mp3

Hana Horecká

 

COUNTRY ZPĚVAČKA, TEXTAŘKA, SKLADATELKA A KYTARISTKAfoto Hana Horecká      Hana Horecká ukrývala dlouhá léta své interpretační a autorské kvality v jabloneckých skupinách Jizerská protěž a Volupsije. Po příchodu do Prahy byla členkou divadla Semafor, skupiny Fešáci a v letech 1989 - 2001 šéfovala své vlastní Sally Rose Band (v Čechách Nové Schovanky). S touto skupinou sjezdila většinu zemí západní Evropy, účinkovala mnohdy po boku velkých světových country hvězd (Emmylou Harris, Bellamy Brothers, Lynn Anderson, Holly Dunn, Tommy Cash) na mnoha významných country festivalech v Rakousku, Německu, Švýcarsku, Belgii, Holandsku, Itálii, Dánsku, Lichtenštejnsku, Jugoslávii, Slovinsku, Bosně (série vystoupení pro 3. mechanizovaný prapor foto Hana Horecká jednotek SFOR) a vzdálených Filipínách. Výrazně se jako skladatelka a textařka podílela na tvorbě repertoáru skupiny, natočila s ní dvě česky a dvě anglicky zpívané desky.

V letech 1993-95 byla autorkou a moderátorkou rozhlasových pořadů o country hudbě a její skupina natočila řadu televizních a rozhlasových programů. V českých zemích vystupovala po několik let také se svou menší formací - ženským countryovým triem.

     Kromě práce se skupinou se věnovala také dalším projektům, na svém kontě má šest sólových alb.


foto Hana Horecká      Když se v roce 1992 objevilo na trhu její první profilové album Ženská jak má být, vydané firmou Panton, bylo jasné, že v ústraní vyrostla osobnost, kterou nelze přehlédnout. O rok později firma EMG vydala druhé Hančino album nazvané Tenkrát na Západě a na podzim roku 1995 přineslo na trh vydavatelství Tommü Records již třetí profilové album této zpěvačky - Kovbojskou svatbu. I na něm se Hanka Horecká představuje přesvědčivě jako interpretka klasického stylu country v jeho snad nejoblíbenější podobě bez jakýchkoliv stylových příměsí. Osciluje mezi tradiční a moderní country ve všech polohách tohoto žánru a prokazuje, v čem jsou její největší přednosti. Má pevný hudební názor jako zpěvačka, skladatelka i textařka a ví, jak ho projevit. Ctí zákony žánru a nesnaží se nestylově přitvrdit a nalákat tak fanouška odjinud. Dovede naplno rozehrát paletu svého výrazu a této příležitosti bohatě využívá. Troufá si i na náročné písně svých amerických kolegyň, přičemž její české verze mohou směle stát v jedné řadě s americkým originálem. Čtvrté album s názvem Stín magnólií, na kterém si můžeme poslechnout cover verze písniček ze 60. let, vyšlo v létě 1999 u vydavatelství Sony Music/Bonton, šesté má název Country and Eastern a v říjnu 2003 jej vydala firma Tommü Records. V r.2007 začíná spolupracovat s vydavatelstvím B.M.S. a jako první počinek vydává první díl výběru toho nejlepšího ze sebe s názvem Best of 1990 - 98. V druhé polovině roku začíná pracovat na sedmé řadové desce s názvem Trocha country andělům.


foto Sally Rose Band      Podobně jako písničky na deskách, ani živá vystoupení této zpěvačky neztrácejí nikdy spád, na správných místech se blýskne vtip, ať už interpretační, slovní nebo hudební. Většinu textů si píše sama, na ostatních spolupracuje s renomovanými textaři Petrem Novotným, Michalem Bukovičem, či s "fešáckým básníkem" Janem Turkem. Z vystoupení, ať už sólového nebo s kapelou, je vždy cítit upřímná radost ze zpěvu, která se přenáší i na posluchače.


     Z českých zpěvaček, věnujících se hudbě country, má ke stylu country&western asi nejblíže. Westernové širáky, blýskavé flitry, vysoké kovbojské boty, ale především sound muziky, to jsou průvodní znaky, jimiž se Hana Horecká a její skupina projevovaly v posledním desetiletí na stovkách pódií doma i v zahraničí.


     To však není jediná poloha této zpěvačky. Hana Horecká se jako mávnutím kouzelného proutku dokáže z dynamické westernlady proměnit v romantickou zpěvačku kytarových šansonů a balad a ukázat tak divákovi svou druhou, neméně zajímavou tvář (pozn. citace vybrané z materiálů Radia Country Praha a countryových časopisů).
foto Sally Rose Band

     V období na přelomu tisíciletí se kromě muziky začala intenzivě zajímat také o ezoterní vědy a na sklonku roku 2000 vydala knížku "Jak jsem zhubla s hvězdami, aneb Zázraky se už zase dějí", částečně autobiografický příběh o zážitcích s "barevnou dietou" fungující na principu srovnání nerovnováhy barevné harmonie v auře člověka, kterou vydalo nakladatelství Romeo Jiřího Joska.


     Činnost skupiny Sally Rose Band byla po dvanácti letech ukončena vystoupením na evropském festivalu countryové hudby ve francouzském Mirande v létě roku 2001 a dnes Hana Horecká vystupuje sama, ať již se svými kytarovými baladami či za použití halfplaybacku. V r. 2002 se účastnila jako bývalá členka skupiny Fešáci turné k 35. výročí vzniku této skupiny a spolu s legendami countryové muziky (Petr Novotný, Jindřich Šťáhlavský, Robert Moucha, Jindřich Malík, Tomáš Linka a dalšími) zavítala do dvanácti českých "salonových měst".


V r. 2003 soustředila pozornost na uskutečnění svého podnikatelského záměru - otevření "půjčovny společenského a svatebního oblečení" v Praze 6 - Dejvicích (Stars´Collection) a až do roku 2005 svou netradiční půjčovnu provozovala. Kromě toho od února 2004 vystupovala jako host spolu s Josefem Lauferem v pořadu country-rockové skupiny Netto. V prosinci 2004 a v lednu 2005 koncertovala v australských městech Sydney a Melbourne, odkud pokračovala na Nový Zéland, kde oslavila kulaté životní jubileum.

Na jaře roku 2007 vyšlo nové CD "Best of 1990 - 1998" (na kterém lze nalézt jednak starší oblíbené písničky a jednak starší písně nově natočené. Bonusem je duet "Co nám brání" s Josefem Lauferem. 

V r. 2007-8 pokračuje ve spolupráci se svým ženským triem "C.T. Hany Horecké" (Zdeňka Horáčková a Soňa Herčíková). Navíc začíná vystupovat také se dvěma muzikanty (Pepa Cepák a Roman Slavík), kteří ji na koncertech doprovázejí živě. Mimo práce v dejvickém studiu LAMA Josefa Laufera, kde natáčí svou sedmou řadovou desku, pracuje také na svém dvojdílném autobiograficko-ezoterickém díle s názvy Hovory se zemřelou matkou a Hovory s andělem, jehož hlavními tématy jsou nadsmyslové vnímání, komunikace s anděly, a psychospirituální krize člověka, nacházejícího se na začátku duchovní cesty.

 
mp3 stáhnout