mp3

Sagvan Tofi


„Vítr v kapse a Kamarád do deště 1 a 2 měly velký úspěch, ale my s Lukášem teď nechceme devalvovat to, co jsme tenkrát rádi dělali. Byla to pěkná doba, ovšem je nenávratně pryč.“ - Sagvan Tofi říká o případném pokračování Kamaráda do deště.

Herec, zpěvák, režisér Sagvan Tofi alias Sagi se narodil 7. září 1964. Hyperaktivní dítě, které kvůli věčným problémům s prospěchem střídalo školy jako ponožky, si v sedmé třídě konečně našlo způsob jak si vybít přebytek energie v dramatickém kroužku vedeném maminkou Jiřího Kodeta, paní Steimarovou. Odsud pak Sagvan putoval na pražskou konzervatoř, kde začal studovat hudebně dramatický obor a záhy herecky debutoval v komedii Petra Tučka OD VRAŽDY JENOM KROK KE LŽI (1982).

Rok nato byl vybrán do jedné ze dvou hlavních rolí filmu pro mládež režiséra Jaroslava Soukupa VÍTR V KAPSE (1983). Poprvé se tu na place sešel se zkušenějším a v té době už i celkem známým Lukášem Vaculíkem, se kterým studovali stejnou školu, ale až do tohoto filmu se neznali. Soukupův výrazně autobiografický snímek o dvojici učňů spřádajících na roční praxi v bezútěšné tovární hale sny o budoucnosti slavil úspěch, na který režisér o dva roky později navázal vážněji laděným volným pokračováním LÁSKA Z PASÁŽE. Sagvan se také objevil ve vedlejších rolích dvou nepříliš známých filmů pro mládež ZÁMEK "NEKONEČNO" (1983) Antonína Kopřivy a STAV ZTROSKOTÁNÍ (1983) Víta Olmera (Vaculík si zase později zahrál v jeho Nahotě na prodej).

Český „Podraz“ KAMARÁD DO DEŠTĚ (1988) byl po o rok starších Bony a klid dalším snímkem vekslácké minivlny v českém filmu a hlavní role byly napsány přímo pro tandem Tofi / Vaculík. Scénář filmu vznikl už v roce 1985, ale protože Vaculík v té době nastupoval vojenskou základní službu, rozhodl se Jaroslav Soukup netrhat úspěšný tým a počkat až se z vojny vrátí. Vaculík s Tofim si tu zahráli kamarády, kteří se stanou obětí podvodu, následně se zapletou s nebezpečným mafiánem a pokouší se pomstít. K obrovské popularitě filmu přispěla i jeho ústřední píseň od Jána Baláže nazpívaná oběma ústředními protagonisty Dávej ber, která se stala velkým diskotékovým hitem. Nabízí se srovnání s americkými pubeťáckými idoly Corey Haimem / Corey Feldmanem, kterážto dvojka ve stejné době slavila obdobný úspěch za oceánem (jen místo s Michalem Davidem kamarádila s Michaelem Jacksonem).

Potom co po revoluci natočil Soukup pokračování jiného svého mládežnického hitu Discopříběh, rozhodl se dát do třetice všeho dobrého starou dobrou partu a vyprodukoval KAMARÁDA DO DEŠTĚ II: PŘÍBĚH Z BROOKLYNU (1992), v němž se podvodník Kadlec vrací z vězení do kterého ho hrdinové v prvním filmu dostali a plánuje pomstu. Sagvan se pak s výjimkou režírování několika videoklipů, mj. k písni Janka Ledeckého Sliby se maj plnit o vánocích, Ryba rybě či O bláznech od Michala Penka a nedávného vydání alba svých písní Best of Sagvan Tofi, umělecky odmlčel, to ale neznamenalo, že by o něm nebylo slyšet.

Díky své popularitě se totiž stal miláčkem bulvárního tisku, pro který posléze dokonce sám začal psát. V současnosti Sagvan vydal knihu Sagiho skandálovník

 
mp3 stáhnout